Fakultní škola Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity

telefon: 725 984 708, e-mail: sekretariat@zshornikova.cz, ID datové schránky: hr9mbx4, IČO 48512575
IZO 048512575, RED IZO 600107957,  bank. účet 4010044670/6800, zřizovatel Statutární město Brno, městská část Brno-Líšeň


Školní
informační systém

 ZŠ Horníkova 1  MŠ Horníkova 1  MŠ Poláčkova 13 

Aktuality | O nás | Úřední deska | Organizace ŠR | Celoškolní projekty | Školní kuchyně |

Hokus pokus, coloro!

Poslední hodiny přírodovědy ve 4.C se změnily v kouzelnické předměty Bylinkářství a Lektvary. Nejdříve nás navštívila profesorka Kate O. Prýtová, díky které si naši žáci vypěstovali vlastní mandragoru a pozorovali její růst a vývoj při vhodných podmínkách (růst a klíčení cibule během zimy – viz foto).

Hodinu Lektvarů vedla profesorka Lucy Snape Birdsová, která žákům představila mnoho vzácných a zvláštních přísad – dračí krev (výluh z červeného zelí), oči Třaskavého skvorejše (coca cola), odvar z Úponice jedovaté (savo), krev Jednorožce (mýdlo), dračí sliny (jar), drcený Měsíční kámen (jedlá soda), nastrouhaný dráp Hypogrifa (kypřící prášek), hadí zuby (kyselina citronová), šťávu z listů Ďáblova osidla (ocet) a slzy Fénixe (vodu). Pomocí nich se žáci naučili několik důležitých a různobarevných lektvarů.

 

Na lektvar potřebujete:

      9 flakónů (skleniček/kelímků)

      přísady uvedené výše

      kotlík (kelímek)

      vařečku

      pipeta (brčko)

 

Postup:
Přísady si rozdělte do devíti flakónů. Do kotlíku nalijte dračí krev, zamíchejte 5x po směru hodinových ručiček a 3x proti směru. Pomocí pipety odeberte vždy 20 kapek dračí krve a přidejte je do každého flakónu. A máte hotovo!

 

 

 

Mgr. Kateřina Opělová

 


Aktualizace 11.02.2022, © ZŠ a MŠ, Brno, Horníkova 1, p. o.