Aktuality | O nás | Dokumenty a formuláře | Organizace ŠR | Celoškolní projekty | Školní kuchyně | Interní aplikace

Společný výlet žáků a rodičů 3.A do Dukovan

V úterý 1. 10. jsme se s třídou 3.A vydali na odpolední dobrodružství do jaderné elektrárny Dukovany. Přivítaly nás zde dvě milé průvodkyně, které si děti rozdělily do skupin a vydaly se za poznáním. Děti shlédly naučná videa v místním kině o tom, jak vzniká elektřina i to, jak ji vyrábí zrovna jaderná elektrárna a díky panu Cvrčkovi zjistily také, že pro uspořádání mega párty je nutné namíchat "energetický koktejl". Pak si mohly zábavnou formou zkoušet, jaké dopady na přírodu mají různé typy elektráren. Atmosféru nám průběžně vylepšovaly 3D modely doplněné o animace věcí spojených s jadernou elektrárnou, jako byla například část uranového dolu, hlavní část reaktoru nebo i sklad použitého paliva.

Na své si během výletu přišli jak žáci, tak zajisté i jejich rodiče. Ti během prohlídky přišli třeba na to, že senzory monitorující radiaci v elektrárně detekují i slabé "záření" mobilních telefonů, a tím pak třeba vyřadit z provozu již zmíněný model reaktoru:) Kdo ví, jak by to dopadlo, kdybychom mohli blíže k tomu skutečnému:))

Je vidět, že jadernou bezpečnost v Dukovanech nepodceňují. A tak se nebojím říct, že i přes tak krátkou vzdálenost od našeho města a snad i mnohem dál, můžeme klidně spát:) Celý výlet nám dělal společnost dopravní podnik města Brna, kterému děkujeme za bezpečnou a velmi pohodlnou dopravu.

Tomáš Karásek

Aktualizace 09.10.2019, © ZŠ a MŠ, Brno, Horníkova 1, p. o.