Fakultní škola Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity

telefon: 517 541 811, e-mail: sekretariat@zshornikova.cz, ID datové schránky: hr9mbx4, IČO 48512575
IZO 048512575, RED IZO 600107957,  bank. účet 4010044670/6800, zřizovatel Statutární město Brno, městská část Brno-Líšeň


 

Školní informační
systém

 ZŠ Horníkova 1  MŠ Horníkova 1  MŠ Poláčkova 13 

Aktuality | O nás | Dokumenty a formuláře | Organizace ŠR | Celoškolní projekty | Školní kuchyně | Interní aplikace

K nám do školy zavítali Šikulové

Na vlastní kůži jsme si chtěli vyzkoušet, že heslo z populárního pořadu pro děti "Šikulové", které zní: "I malé ruce dokáží velké věci!", opravdu platí. A přesvědčili jsme se, že platí. Na žádost jedné z našich třeťaček se k nám přijeli podívat moderátoři Jana s Ivem, kteří s dětmi vytvořili překrásné výrobky. Žáci se tak stali součástí natáčení a viděli, jak pracuje opravdový filmový štáb.

Dodávka z ostravského televizního studia přijela před hlavní vchod školy kolem deváté hodiny ráno. „Vloni přišla jedna z mých žaček s nápadem, že bychom pozvali k nám do školy Šikuly. Zpočátku jsem si tím nebyla jistá, ale nakonec jsem na ni dala a po půl roce k nám opravdu zavítali,“ uvedla Ivana Bartoňová, třídní učitelka 3.A. Nadšení žáčci napjatě vyhlíželi ze dveří a nemohli se dočkat tváří, které znají z televizních obrazovek. Jak už to tak bývá, nejdříve se natočil závěr pořadu, a poté se všichni přemístili do připravených prostor. Štáb si vše nachystal a mohlo se začít natáčet.

Při tvoření dětem nad hlavami klapal "klapkař" a zvukař, za zády se jim pohybovali kameramani a všechno měla pevně v rukou paní režisérka. S výrobky pomáhali dětem nejen moderátoři Jana s Ivem, ale i dvě výtvarnice, které pro tento pořad připravují výtvarný plán pravidelně. Celé natáčení bylo rozděleno do čtyř částí, které se odehrávaly v různých učebnách. Všichni spolužáci se postupně vystřídali a navzájem si slíbili, že se naučí postupy od ostatních kamarádů. Děti si tak ušily deku na hračky, vyrobily pro maminky krabičku na prstýnky a do svého pokojíku si vytvořily věšák na výkresy a držák na pastelky. "Natáčení se mi moc líbilo. Konečně jsem viděla, jak se točí film. Nejvíc mě bavilo vyrábět držák ze starých plechovek. Vyučování by mohlo takhle vypadat častěji", prozradila s úsměvem osmiletá Linda. Ze svých výrobků byli malí šikulové opravdu nadšení. Seznámili se tak s různými výtvarnými postupy, odnesli si do třídy vlastní výrobky, a ještě se při tom náramně bavili. "Děti mají z dnešního dopoledne opravdu radost. Spojili jsme příjemné s užitečným a jako bonus nám zůstaly krásné výrobky", uzavřela Ivana Bartoňová.

Hana Nevrlá, Svět vzdělání

 

 


Aktualizace 02.10.2019, © ZŠ a MŠ, Brno, Horníkova 1, p. o.