Projekt EDISON

Podobně jako v loňském roce jsme se rozhodli věnovat jeden zářijový týden projektu Edison.  Původně jsme počítali s druhým říjnovým týdnem, ale protože by se termín projektu křížil s termínem studijně-poznávacího zájezdu do Anglie, vyjednali jsme s pořádající organizací AIESEC jeho přeložení. Vše probíhalo opravdu hekticky, kvůli státnímu svátku jsme měli k dispozici pouze čtyři dny, od 29. září do 2. října.

Určitě se hodí připomenout, v čem projekt spočívá. Jedná se o návštěvu sedmi zahraničních studentů na naší škole. Měli za úkol vést pod dohledem našich zkušených učitelů pět vyučovacích hodin denně. Letos k nám přijeli Hiba z Jordánska, Salma z Tuniska, Sofie z Brazílie, Ting-Ting z Číny, Ana z Chorvatska, Eva z Kypru a Akram z Iráku.

V úterý se setkali s vedením školy a poté se představili ve školní tělocvičně žákům druhého a poté prvního stupně. Ti nejmenší si je dočista zamilovali. Druhá polovina dne a celá středa byly zasvěceny jejich prezentacím, v nichž jednotlivým třídám druhého stupně ukázali přírodu, historii a kulturu svých zemí. Ve dvojicích pak druhou hodinu ve středu navštívili i třídy našich mladších žáků.

Ve čtvrtek pak byli stážisté přiděleni třídám starších žáků a celý den připravovali výzdobu třídy na páteční vyvrcholení zvané Global Village. Také měli nachystat krátké vystoupení se třídou, v níž ten den působili. Někteří ještě stihli něco ve čtvrtek a pátek uvařit, aby svým svěřencům prezentovali dobroty svých národních kuchyní.

Představení Global Village vypuklo třetí vyučovací hodinu po generálních zkouškách, jež se ve třídách konaly první dvě hodiny. Během šedesáti minut přestavili stážisté spolu s našimi žáky své domovské země. Všem byl odměnou bouřlivý potlesk diváků. Po skončení představení žáci druhého stupně odešli do svých kmenových tříd nachystat stánky a výzdobu pro děti z prvního stupně, které pod vedením svých neúnavných třídních učitelek putovaly od třídy ke třídě.  Starší žáci jim prezentovali vše, co se o zemi svého stážisty dozvěděli.

Na podvečer jsme pozvali stážisty a rodiny dětí, které je nezištně po čas projektu ubytovávaly, na slavnostní večeři, kterou se svým kolektivem obětavě připravil vedoucí školní kuchyně pan Příborský.

Těšíme se, že si budeme moci svoji angličtinu zlepšit i příští rok, tentokrát už ve třetím ročníku projektu Edison. Dík patří všem, kteří celý projekt na naší škole připravovali. Učitelům, kteří si stážisty obětavě vyzvedávali a byli jim trpělivě ku pomoci během výuky a navíc byli tolerantní, pokud vše nefungovalo vždy tak, jak mělo. Školní kuchyni za přípravu kvalitních svačin a obědů podle nejnovějších bruselských norem. A samozřejmě všem našim žákům, kteří pochopili, jak velkou příležitost pro zlepšení angličtiny pro ně projekt Edison představuje.

Ve fotoalbu si můžete prohlédnout více fotografií. Nezapomeňte si pustit video k zahájení projektu a z prezentace k ukončení projektu.

Mgr. Vlastimil Čech

Aktualizace 15.10.2015