Speluji, speluješ, spelujeme

Každý z nás je citlivý na to, když mu někdo poplete jeho jméno. V angličtině je to o to těžší, že stejná slova občas vyslovují mluvčí z různých koutů světa poměrně odlišně. Proto angličtí mluvčí často své jméno vyslovují po hláskách – vyspelují ho.

Abychom se v této dovednosti zdokonalili, uspořádali jsme 24. 2. 2016 na naší škole soutěž ve spelování anglických slov, a aby to bylo zábavnější, i jedné české věty. Soutěž odpovídá naší snaze akcentovat mluvenou angličtinu, rozvoj kompetence dorozumět se s rodilým mluvčím. Do lavic zasedli borci a borky z obou skupin angličtiny ze třídy 4. A. Bylo jich celkem deset. Nervozitu po několika minutách střídaly šťastné úsměvy, které naznačovaly, že účastníky spelovací test bavil, dokonce se dozvěděli něco o svém spolužákovi.

Pak už jen netrpělivě čekali na slavnostní vyhodnocení v pátek. Ceny pro pět nejlepších věnovalo sdružení rodičů Horníček, děti si odnášely diplomy a čokolády  firmem Orion a Figaro, které byly vyrobeny bez příměsí palmového oleje, jehož získávání je spojeno s devastací tropických deštných pralesů. Snad se podělily i s rodiči, kteří je také, vedle vyučujících angličtiny, pravidelně připravovali. Bez systematického tréninku doma i ve škole si nelze výuku jazyka na naší škole představit. Pravidelná příprava vedle důsledného vedení ke kázni a řádu jsou hlavními pilíři jakéhokoliv efektivního učení. O kvalitě nejúspěšnějších žáků svědčí i to, že došlo k rovnosti hlasů dvou borek na prvních dvou příčkách.

Výsledky pěti nejlepších uvádíme v přehledné tabulce (při rovnosti hlasů jsou soutěžící řazeni podle abecedy). Maximální počet bodů byl 73.

1. - 2. místo Natálie Hasoňová, Amélie Hrabáková - obě 75 bodů
3. - 4. místo Sára Malingerová, Lucie Tihlaříková - obě 72 bodů