Uklízeli jsme Česko na Hádech a v okolí školy

I letos jsme se zapojili do 2. ročníku celorepublikové akce UKLIĎME SVĚT, UKLIĎME ČESKO. Naše škola zorganizovala úklid na Hádech, ve škole i v blízkém okolí školy.

Vloni se zúčastnilo 50 dobrovolníků. Jak to bude letos? Kolik toho stihneme uklidit? Bude nás dost? Letos přišlo fantastických téměř 80 lidí! Pro dobrovolníky jsme měli připravené občerstvení (nealko, pivo, jablka, tatranky) a výtečný oběd - řízek s bramborem.

Přišla asi 1/2 žáků školy a jejich rodičů, 1/4 zaměstnanců školy a 1/4 líšeňské veřejnosti.

Rozdělili jsme se na 2 skupiny:

• Jedni pomáhali na pozemku školy s výsadbou na školním pozemku, pletím, hrabáním listí, dále uklízeli odpadky nafoukané v keřích, osekávali keře a prosekávali nálety v keřích.

• Druhá asi 50 členná skupina se vydala do přírodní rezervace Hády. Děti se nebály škrábanců ze šípkových keřů a vytahovaly zpod nich množství PET lahví a sáčků. Byli jsme ŠOKOVANÍ, kolik odpadu se posbírá v přírodní rezervaci, kam se chodí přece relaxovat! Posbírali jsme celkem 38 plných pytlů. A k tomu plno nadrozměrného odpadu, který se ani do pytlů nevešel.

Stejně jako vloni jsme našli pár kuriózních kousků. Ve křoví byla improvizovaná ložnice, nedaleko Růženina lomu lyže nebo hokejka. K cestě jsme přitáhli obrovskou hromadu kabelů, ze kterých někdo vybrakoval dráty a pak je tu pohodil. Dokonce jsme našli injekční stříkačky ve křoví a tak jsme k jejich zneškodnění přivolali městskou policii.

Počasí nám vyšlo, atmosféra byla příjemná a parta byla veselá :-).

Děkuji všem zúčastněným dobrovolníkům za přiloženou ruku k dílu a za dobrou náladu:

• žákům Milče Fridrichové, Honzíkovi Ngo, sourozencům Enžlovým, Čechovým, Vačkářovým, Davidu Procházkovi, Martinu Mitrengovi, Martinu Obeltzovi, Adélce Coufalové, Alence Šidlíkové, Nikolasovi Němcovi, Šárce Maruškové, Ingrid Hromádkové, Martě Přichystalové, Markétě Domesové, Vojtovi Koukalovi, Martině Horalíkové, Vojtovi Šlápotovi.

• z řad rodičů našich žáků pak Enžlovým, Nosavcovovým, Přichystalovým, paní Coufalové, Maruškové, Vačkářové, Koukalové, Horalíkové, Šidlíkové, rodině Seberových, Nicolasových, Šlápotových.

• z řad kolegů ze ZŠ panu řediteli, panu školníkovi a údržbáři, Květě Hasoňové, Evě Marvanové, Mirce Mikulicové, Víťovi Vardanovi, učitelkám z MŠ a pracovníkům kuchyně pod vedením pana Příborského.

• z řad široké líšeňské veřejnosti Kamilu Kocourkovi, Lence Horákové, Radku Mrázkovi, Daně Daňkové, Dušanu a Michaele Serfozo, Anně Kubíkové, Monice Horské, Milanu a Markétě Sedlákovým, Tomáši Brabcovi, Janu Novákovi, Jiřímu Vinklárkovi, Janě Fišerové, Pavlu Severovi, Ester Dobiášové a Mario Martinelli a všem dalším, kteří se zúčastnili bez přihlášení a neznám tudíž konkrétní jména.

Děkuji všem sponzorům, kteří nám zajistili občerstvení pro dobrovolníky:

● Ing. Miroslav Kudera – velkoobchod ● Ing. Chlup - velkoobchod ● řeznictví Sláma - Hejna v.o.s., Brno ● Ovoce zelenina Hledík, Vyškov
● Picado CZ, s.r.o. Nový Jičín ● Vlastimil Fendrych – soukromý zemědělec, Zvole.

Ve fotoalbu si můžete prohlédnout více fotografií

Mgr. Zuzana Kruťová

Aktualizace 20.04.2016