Náš pobyt na Maltě

V rámci projektu Výzva 56 – "Čteme a spíkujeme" a zdokonalování anglického jazyka se vydalo v průběhu letních prázdnin sedm učitelů z naší školy na ostrov Malta. Strávili jsme tam nezapomenutelných čtrnáct dní. Na Maltu jsme se vypravili v neděli 9. srpna 2015 v časných ranních hodinách, neboť nás čekala dlouhá cesta – nejdříve autobusem do Vídně a pak letadlem německé společnosti NIKI přímo na Maltu. A to jsme netušili, že po následné cestě autobusem z letiště ještě stihneme rozřazovací test, který nás rozdělil do několika skupin.

Čekalo nás celkem 10 vyučovacích dopolední. Přestože vyučování bylo náročné, vyráželi jsme každý den po škole poznávat maltské památky. Naprosto nám učarovalo hlavní město Malty Valletta, stejně jako bývalé hlavní město starodávná Mdina. Viděli jsme městečko Rabat a v něm prošli katakomby. Navštívili jsme také město Buggiba a v něm muzeum aut a mořské muzeum. V něm jsme byli naprosto okouzleni množstvím akvárií, která byla všude kolem nás. Nejvíc nás zaujali žraloci, rejnoci, létající ryby, obří krabi a mořští koníci.

Asi vyvrcholením byla večerní slavnost Festa v městečku Mosta. Zjistili jsme, že se koná každoročně jako poděkování svaté Marii za záchranu místního kostela a v něm modlících se lidí během 2. světové války. Pro nás bylo zajímavé, že bomba, hozená na kostel, nevybuchla, neboť sabotující dělníci ve Zbrojovce Brno ji naplnili pískem. Slavnost byla velkolepá a vyvrcholila dlouhým průvodem, ve kterém byla socha svaté Marie přinesena ke kostelu, kde probíhal obří ohňostroj.  

Kromě učení a památek jsme poznávali také místní gastronomii. Často jsme si pochutnávali na speciálních maltských pokrmech, které jsou co do složení podobné italským. 

Do Brna jsme se vraceli 23. srpna v dobré náladě a plni očekávání, jak budeme v letošním školním roce uplatňovat prvky metody CLIL ve vyučování.

 

Mgr. Hana Pavlíčková


Aktualizace 13.02.2021