Klub informatiky při ZŠ Horníkova1 v novém školním roce

V pondělí 5. 10. 2015 byl na počítačové učebně naší školy zahájen již druhý "ročník" Klubu informatiky, který ZŠ Horníkova 1 pořádá v rámci projektu Otevřená škola pro členy Klubu seniorů Líšeň, z.s., zcela bezplatně. Cílem jeho činnosti je upevnit a rozšířit znalosti a dovednosti seniorů v práci s PC, tabletem i chytrým telefonem, umožnit jim využití zařízení počítačové učebny a v neposlední řadě i poradit a konkrétně pomoci v řešení provozních problémů v práci s jejich domácím zařízením.

V minulém školním roce navštěvovalo klub informatiky jednou týdně více než 15 seniorů, kteří výsledky jeho činnosti velmi oceňovali. Pozitivní ohlasy pak zaznívaly nejen na setkáních více než dvousetčlenného Klubu seniorů Líšeň, ale také na webu Městské části Brno-Líšeň, v Líšeňských novinách (str. 3) a zmínka se objevila dokonce i v podzimním vydání časopisu SeniorPas.

SeniorPas, str. 20

Vedle ředitele školy a vedoucího klubu má na pozitivním hodnocení činnosti klubu svůj nezanedbatelný podíl i žák 8.A Filip Mojžíš. Dvougenerační rozdíl mezi ním a návštěvníky klubu není žádnou překážkou. Naopak oživuje atmosféru spolupráce a navíc do povědomí veřejnosti zapisuje informaci o kvalitě výchovy a vzdělávání žáků na naší škole.

V letošním školním roce počítáme s nejméně stejným počtem návštěvníků Klubu informatiky při ZŠ Horníkova 1. A možná jich bude ještě více... Proč?

V reakci na náš počin totiž obdobnou aktivitu seniorům nabídlo i Kulturní centrum Líšeň, respektive jeho Volnočasové centrum na Kotlanové 7, které (za účasti náměstků hejtmana JmK a dalších hostů) v pátek 2. 10. 2015 slavnostně zahájilo realizaci projektu SeniorPoint. Na rozdíl od Klubu informatiky na naší škole je však tato aktivita zpoplatněna a vybavení klubu potřebnými ICT technologiemi výrazně zaostává za současnými standardy. Zřejmě z těchto důvodů se doposud nepřihlásil dostatečný počet zájemců, a pokud se uvedené podmínky nezmění, těžko v tom nastane zásadní obrat. Ředitel naší školy ale již nabídl ředitelce KC Líšeň při řešení tohoto problému spolupráci. Takže uvidíme.

Ing. Ladislav Škraňka

Aktualizace 13.02.2021