Vlajka pro Tibet

V týdnu od 9. do 13. 3 se naše škola stejně jako mnohé další instituce zapojí do mezinárodní kampaně "Vlajka pro Tibet".

Chceme si tímto připomenout 56. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci a upozornit na dlouhodobé porušování lidských práv v Číně. Při mimořádně brutálním potlačení tibetského povstání tehdy čínská komunistická armáda vyvraždila více než devět set tisíc civilistů. Tibetština je dnes potlačována ve veřejném životě i ve školství, a více než padesát let nuceného přesidlování má za následek i to, že většinu obyvatel dnešního Tibetu tvoří čínští přistěhovalci.

Tibetská vlajka je zřejmě bezkonkurenčně nejduchovnějším a nejhumanističtějším symbolem národa a státu na světě. Je stará zhruba jako vlajka Československa, ale po roce 1959 je její používání na území ČLR zakázáno. Je symbolické, že tento zákaz se nevztahuje na Hongkong.

V úterý si na třídnických hodinách učitelé se žáky připomenou tuto událost a popovídají si o okupacích menších států silnými.

Zároveň se všichni mohou těšit na typickou tibetskou pochutinu... co to asi bude?

Těšte se na velkou přestávku v úterý 10. 3. Sejdeme se v jídelně, dozvíte se více o Tibetu a ochutnáte tibetské dobroty.

Pro více informací o Tibetu a pro nápovědu, co vás čeká v úterý za dobrotu, si prohlédněte prezentaci, kterou vytvořili žáci 5.A spolu s paní učitelkou Marcelou Popkovou:

Mgr. Zuzana Kruťová

Aktualizace 13.12.2015