Autorská čtení na ZŠ a MŠ Horníkova

Jméno brněnské spisovatelky Saši Sandras je spojeno s naší školou  – ZŠ a MŠ Horníkova – již několik let. Naše spolupráce začala v roce 2006, kdy autorka vydala svoji první knížku pro děti „Don a jeho lidé.“ Nakonec se na přání široké dětské čtenářské veřejnosti vyklubaly další dva díly – "Tulák Don" a "Don a jeho parťáci". Děti však stále toužily po dalších příbězích, takže nakonec napsala spisovatelka ještě jeden, poslední díl, v němž uzavřela příběh tohoto milého, přátelského a hlavně skutečně žijícího pejska Dona ve velké vázané knížce "DON". Ta je však již na trhu naprosto vyprodaná.

A proč taková obliba těchto titulů? Protože děti knihy nejen četly, ale i soutěžily v literárně výtvarné soutěži „S DONEM“, kterou každoročně paní spisovatelka pořádá! Naposled v této soutěži soutěžila letošní 5. B. Před třemi lety soutěž vyhrála. Rok na to jsem poprvé pozvala paní spisovatelku na autorské čtení. Tehdy nám představila svůj nový titul „Ledňáčci a jejich kamarádi.“

Vzhledem k tomu, že se soutěží s tímto titulem i v letošním roce, domluvila jsem se se svými druháčky, že se do soutěže přihlásíme. Zároveň jsem pozvala paní spisovatelku, aby sama představila knížku, která nás bude provázet tímto školním rokem. Pozvání přijala a ve čtvrtek 11. 9. přijela za námi do školy a přivezla s sebou několik titulů, aby si zájemci mohli knížku zakoupit. Zároveň jsme dostali 5 titulů zdarma.

Nejdříve nám popovídala o Donovi. I když v knize není hlavním hrdinou, vykoná v příběhu důležitý čin. Děti zajímalo, jak se Don má a kolik je mu let. Odpověděla na všechny dotazy dětí. Naopak děti popovídaly o svých domácích mazlíčcích.

Pak nastala nejočekávanější chvíle – četba z knihy. Děti se zaujetím poslouchaly, ani nedutaly. Byly by nejraději, kdyby jim paní spisovatelka přečetla celou knihu. Ale tu si přečteme v hodinách čtení pěkně sami. Děti si mohly prohlédnout překrásné ilustrace pana Jana Dungela. Jsou nádherným obohacením napínavého textu. Autorka si velmi cení spolupráce na knize s panem Dungelem, výtvarníkem, který maluje a vystavuje své obrazy z přírody po celém světě.

Na závěr si děti mohly zakoupit knihu o ledňáčcích a ještě navíc obdržely jeden z titulů o Donovi. Paní spisovatelka každému napsala do knihy věnování a podepsala se. Tím se stává kniha ještě cennější.

Beseda se dětem i paní spisovatelce líbila. Slíbila, že za námi určitě ještě přijde. Tentokrát nás navštíví v našem literárním kroužku. Už teď je jasné, jaké knížky budeme v kroužku číst. No přece o Donovi.

Do této zajímavé soutěže se přihlásil i kolektiv naší 3.A třídy s paní zástupkyní Helenou Hegarovou. I zde proběhlo autorské čtení v příjemné atmosféře.

Na závěr přeji dětem, aby se jim líbil příběh o ledňáčcích Pepovi a Josefínce. Soutěžní úkoly, které budou plnit, aby zvládly co nejlépe. Vždyť do soutěže je přihlášeno přibližně 500 dětí z brněnských škol.

Dětem z literárního kroužku přeji, aby si Dona oblíbily stejně, jako stovky dětí před nimi.

Mgr. Jaroslava Pelikánová

Aktualizace 21.02.2021